T&S Brass B-0044-H2A Flexible Hose Stainless Steel 44"
In stock
SKU
B-0044-H2A
Plumbing Parts, Hoses,
Manufacturer:
The T&S Brass B-0044-H2A Flexible Hose Stainless Steel 44" is a connection hose that is used to direct water safely and effectively between fixed and movable parts. It operates by enabling selected flexibility and still having a safe internal flow route with pressure conditions. This hose is used in systems where it needs to move or be relocated frequently without subjecting the hard pipe to pressure. It works in the system to ensure a regular supply of water, provide movement, and assist in avoiding straining at the connection points during the operation.
Dimensions
  • Length: 9 In
  • Width: 12 In
  • Height: 1 In
  • Weight: 1.19 lbs
Manufacturer Name: T&S Brass
Product Number: B-0044-H2A
OEM Part Number: B-0044-H2A
Product Description: Hose - 44"- No Handle
Similar Models:-0044-H2A - T&S-Brass
Dimensions:
Length:9.5in/24.13cm
Width:9.5in/24.13cm
Height:1in/2.54cm
Weight:2lbs/907.18g
Choose the best Commercial kitchen & Restaurant equipment parts and supplies from PartsFeCanada!
  • Same Day Shipping
  • Best Quality And Best Price
  • Wide Range of Inventory
  • Best Customer Service
Have More Questions or Need Help to Place The Order?
Reach us at 866-863-0907 or [email protected]
More Information
Disable SaleableNo
POWERSOAK:
T&S BRASS:
Write Your Own Review
You're reviewing:T&S Brass B-0044-H2A Flexible Hose Stainless Steel 44"