Dormont 16100BP-48 Blue Plastic Coated Gas Hose W/male Swivel Ends 1" MPT X 48"
In stock
SKU
16100BP-48
The Dormont 16100BP-48 Blue Plastic Coated Gas Hose with male swivel ends 1 inch MPT is a flexible gas connector to be used in commercial and residential gas-fired appliances. It has a plastic coating male swivel pipe threads on each end, so that it can be firmly fitted between the gas supply line, like ranges, ovens, and fryers. The length gives the system reach in areas where rigid piping would not be viable. This hose is installed in a gas distribution system to allow movement and vibration, but not leakage of the gas, to assist in fuel delivery operations.
Dimensions
  • Length: 48 In
  • Width: 1.2 In
  • Height: 1.7 In
  • Weight: 3.9 lbs
Product Notes
  • Dormont Blue Plastic Coated Gas Hose W/Male Swivel Ends.
  • Polytec Coated Stainless Steel Braided Hose,
  • 1" Mpt X 48" Long
More Information
Disable SaleableNo
Write Your Own Review
You're reviewing:Dormont 16100BP-48 Blue Plastic Coated Gas Hose W/male Swivel Ends 1" MPT X 48"