Wells MOD100D120 Top Mount Drop-In Food Warmer 120V
Out of stock
SKU
MOD100D120
The Wells MOD100D120 Top Mount Drop-In Food Warmer is a 120 V, 1200 W product that can be used in commercial food service holding applications. It works by providing controlled heat by use of an internal heating element to ensure food remains at a controlled temperature in the well. This countertop drop-in warmer fits into a cutout in the countertop or serving line and is connected to the electrical supply Professional kitchen use it as a component of a food holding system, which helps to maintain a steady temperature and connects the preparation and service processes.
Dimensions
  • Length: 25 In
  • Width: 13 In
  • Height: 19 In
  • Weight: 24 lbs
Product Notes
  • Material: Stainless Steel
  • Voltage: 120 V Ac
  • Electrical Wattage: 1200
  • Includes: Infinite Control And Drain
  • Type: Accepts 12" X 20" Full Size Or Fractional Size Pan |
  • Requires 20 3/4" X 12 3/4" Table Opening, Wet/Dry
  • Outlet: 1/2" Npt Drain
  • Nsf
More Information
Disable SaleableNo
Write Your Own Review
You're reviewing:Wells MOD100D120 Top Mount Drop-In Food Warmer 120V