Hatco R0208011D Warmer Element 208V 800W 48"
In stock
SKU
R0208011D
Manufacturer:
Dimensions
  • Length: 44.5 In
  • Width: 1.5 In
  • Height: 0.75 In
  • Weight: 0.5 lbs
https://partsfe.com/media/catalog/product/h/a/hatco-r0208011d-warmer-element-208v-800w-48-70740.jpg
Product Notes
  • 208V 800W, 44-1/2" Overall, Used In 48" Units,
  • New Style .260" Dia.
  • 43-1/2" From End Of Element To Mounting Bracket.
  • To Replace Elements In Old Style Units, You Must Notch The
  • End Plates To Accept The Larger Diameter New Style Elements.
  • See Catalog For Old Style 3/16" Dia Elements If Needed.
  • Hatco Warmer
More Information
Disable SaleableNo
Write Your Own Review
You're reviewing:Hatco R0208011D Warmer Element 208V 800W 48"