Southbend SOU1177567 Door Switch 15A 250V
Out of stock
SKU
SOU1177567
The Southbend SOU1177567 Door Switch is a 15 A 250 V single-pole, double-throw switch that is used in many commercial cooking equipment. It feels the place of an access door and varies the electrical circuit when the door is opened or closed. The switch is fixed on the door frame with the actuator positioned to reach the door to enable the use of equipment like interior lights and safety interlocks, to react accordingly. It assists in commercial kitchen settings where there is a need to be certain that there is no service heating or motor action when the door is open.
Dimensions
  • Length: 3 In
  • Width: 1 In
  • Height: 0.5 In
  • Weight: 0.1 lbs
Product Notes
  • Door Switch,
  • Mini Micro Lever Switch, 15A 250V, No,Nc,Com, 1/4" Tabs,
  • .272" Wide X 1.17" End Of Lever To Ctr Of Mt Hole.
  • Southbend Oven Series 300, 400, B, Eb, Sles, Slg, Str,
More Information
Disable SaleableNo
SOUTHBEND:
Write Your Own Review
You're reviewing:Southbend SOU1177567 Door Switch 15A 250V