Dormont R48P32-0512-10 1/2" LP Gas Pressure Regulator 5.5" - 12" WC, 1/2" FPT Gas IN/OUT, 1/2LB Inlet Pressure
Out of stock
SKU
R48P32-0512-10
The Dormont R48P32-0512-10 LP Gas Pressure Regulator is a 1/2 inch liquid propane component that is attached to commercial foodservice equipment. It has 1/2" female pipe thread inlet and outlet connections and has a regulated LP gas pressure between about 5.5" to 12" water column main burner and pilot. This regulator is made of cast aluminum to be used in service and is designed to be installed in any plane or angle without any restrictions and is designed to work accurately with LP systems.
Dimensions
  • Length: 3 In
  • Width: 3 In
  • Height: 3.5 In
  • Weight: 0.9 lbs
Product Notes
  • Lp Gas, 1/2" Fpt Gas In/Out, 5.5" - 12" Wc
  • Maxitrol Rv48L-44-0010
  • 14''Max, 1/2Lb Inlet Pressure, Up To 250,000 Btu, Main
  • Burner & Pilot' 1/2" Lp
  • Duke Warmer Series: 300
  • Keating Fryer Bb, Cc, & Ts: 10" X 11" & 14",